Kia Pride
Pride - Nie jedno ma imię
Na naszym polskim rynku przede wszystkim model ten był znany pod marką Kia. Jednak nie był to samochód opracowany przez markę z Korei, choć był jednym z ważniejszych w jej historii.
W porozumieniu z Fordem Mazda zaprojektowała mały miejski samochód w oparciu o platformę DA i wyposażyła go w czterocylindrowe silniki z serii B. Była to odpowiedź na zapotrzebowanie na małe ekonomiczne samochody. Produkcja odbywała się w Korei Południowej, a model trafił na rynki pod różnymi nazwami.
Mazda 121 (Japonia, Europa i Australia) hatchback

Mazda
Ford Festiva (Ameryka Północa i AMeryka Południowa) hatchback, Sedan,

Ford
Kia Pride (korea Południowa i Europa) - hatchback, Sedan, Kombi
Pierwszym pojazdem osobowym marki Kia stała się Brisa zbudowana na licencji Mazdy. Samochód trafił do sprzedaży w październiku 1974 roku. W 1981 roku Kia była zmuszona zakończyć produkcję Brisy, koncentrując się na produkcji pojazdów ciężarowo-dostawczych w związku z polityką dyktatury wojskowej Chun Doo-hwana. Do produkcji samochodów osobowych Kia powróciła w 1986 roku, zawierając partnerstwo z amerykańskim Fordem i Mazdą. W efekcie, rok później na rynek trafiła niewielki model Kia Pride. Dzięki produkcji tego modelu Kia mogła rozwinąć skrzydła i zacząć ekspansje na rynek Europejski. Kia Pride była oferowana jako mały hatchback, kombi oraz sedan (Beta). Nie powinna więc dziwić nazwa modelu, która w języku polskim oznacza "Dumę". Pod maską znalazły się sprawdzone jednostki Mazdy 1.2l B1 54 KM, 1.3l Mazda BJ 72 KM oraz 1.3l Mazda B3 88 KM. I mimo tego, że nie był to autorski samochód Kii trzeba przyznać, że dzięki niemu, firma kilkanaście lat później przestała być montownią samochodów na licencji.

Kia