UFG wyciąga rękę do powodzian

Osoby poszkodowane w powodzi, które nie opłaciły obowiązkowej polisy OC dla auta osobowego i zagrożone z tego powodu karą do nawet 8600 zł mogą ubiegać się o umorzenie lub ulgę w jej spłacie – poinformował oficjalnie na swojej stronie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Trzeba jednak spełnić określone warunki.

@Newspress
Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pojawił się komunikat adresowany do wszystkich osób dotkniętych powodzią, które w związku z sytuacją nie opłaciły obowiązkowej polisy OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Za brak ważnego, opłaconego OC UFG może nałożyć karę w wysokości do nawet 8600 zł, jeśli zwłoka przekracza 14 dni. UFG w uzasadnionych przypadkach może jednak umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie, a takim bez wątpienia jest kataklizm, który nawiedził południowe regiony Polski i wiele osób postawił w trudnej sytuacji. W komunikacie czytamy:
"Jeśli ktoś ma sprawę związaną z opłatą za brak OC w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (w trybie dobrowolnym lub egzekucyjnym) oraz jest osobą poszkodowaną wskutek powodzi (warunek łączny), może zwrócić się do Funduszu o umorzenie opłaty lub ulgę w spłacie. Taką wiadomość można wysłać pocztą elektroniczną (również pocztą tradycyjną lub przez konto w portalu UFG.pl). Ważne: trzeba podać przynajmniej dwie z tych informacji: numer sprawy, numer rejestracyjny pojazdu, imię i nazwisko oraz PESEL osoby, której dotyczy sprawa opłaty za brak OC.
Dla osób, które utraciły dokumentację związaną z ubezpieczeniem OC pojazdu mechanicznego: dane ubezpieczyciela, który wystawił polisę dla danego pojazdu (nazwa i adres ubezpieczyciela oraz numer polisy) można bezpłatnie sprawdzić na stronie UFG.pl po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu (albo numeru VIN):.
Osoby uprawnione mogą i powinny ubiegać się zatem o stosowną ulgę, bo kary za brak OC są naprawdę wysokie. Przypominamy, że w tym roku zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, ich wysokość zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli, rodzaju pojazdu, a także okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym. Jeśli ktoś nie spełnił obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC, powinien zapłacić opłatę w ciągu 30 dni od doręczenia wezwania. Jeśli nie zapłaci opłaty, windykacja będzie prowadzona w trybie egzekucyjnym (przez urząd skarbowy, komornika sądowego lub inny organ egzekucyjny).
@UFG


Czytaj więcej