Gratka dla kolekcjonerów – Cizeta V16T wystawiona na sprzedaż

Dom aukcyjny RM Sotheby’s wystawił na sprzedaż unikatowy, należący kiedyś do sułtana Brunei model Cizeta V16T z 1993 roku, jeden z zaledwie 9 wyprodukowanych. Oczekiwana cena może przekroczyć milion dolarów.

Rafał Sękalski
Cizeta V16T @David Bush RM Sotheby's
Cizeta V16T to owoc pasji kierowcy testowego i inżyniera rozwoju Lamborghini Claudio Zampolliego, który po przeprowadzce do USA w latach 80. ub. wieku postanowił zbudować samochód, jakiego nigdy wcześniej nie było. Do projektu zaangażował producenta muzycznego Giorgio Morodera (zdobywca Oscara za muzykę do takich filmów, jak Flashdance, Midnight Express czy Top Gun) oraz legendarnego projektanta Marcello Gandiniego. Ten ostatni miał już na koncie takie samochodowe arcydzieła jak Miura, Countach czy Stratos i zgodził się narysować nadwozie dla Cizety. Sam Zampolli zaprojektował dla auta poprzecznie zamontowany 6-litrowy silnik V16 z pięciobiegową manualną skrzynią biegów, dla którego inspiracją był układ napędowy Lamborghini Miury. Moc jednostki to 540 KM! Współpraca Zampolliiego z Moroderem zakończyła się po pierwszym prototypie, a samochody, początkowo sprzedawane jako Cizeta-Moroder V16T, trafiły do produkcji w niewielkiej manufakturze nieopodal Modeny wyłącznie pod nazwą Cizeta. Zbudowano łącznie tylko dziewięć egzemplarzy.
Cizeta V16T @curateD
Wystawiona na sprzedaż przez RM Sotheby’s Cizeta z podwoziem 101 w kolorze niebieskim z niebieskim skórzanym wnętrzem i z kierownicą po prawej stronie, była używana w prasowych sesjach zdjęciowych we Włoszech i prezentowana na Geneva Auto Show w 1993 roku. Ten egzemplarz był jednym z trzech zamówionych przez rodzinę królewską sułtana Brunei – oprócz niebieskiego były jeszcze dwa czarne. Według informacji RM Sotheby’s auto jednak nie dotarło do Brunei, a przez 25 lat stało zaparkowane u dilera Ferrari w Singapurze, który zamawiał je w imieniu rodziny królewskiej. W 2020 roku odkupił je prywatny kolekcjoner za 665 tys. dolarów i poddał pełnej renowacji. Teraz ten wyjątkowy samochód, na którego liczniuku widnieje niespełna 1000 km przebiegu, może ponownie zmienić właściciela. Cena szacowana jest na 700-900 tys. dolarów, ale ostateczna może okazać się wyższa. Dwa lata temu inny egzemplarz Cizety z podwoziem numer 001 został sprzedany za ponad 1,363 mln dolarów.
Cizeta V16T @curated
@Newspress

A tak wyglądał prototyp modelu Cizeta-Moroder V16T. Wykonano go z drewna i kompozytów. Nie miał zamontowanego układu napędowego. W 2022 roku sprzedano go na aukcji. Cena nie została ujawniona.



Czytaj więcej